Czy wizyta u psychologa moze rozwiazac problemy malzenskie

Problemy małżeńskie mogą pojawić się na każdym etapie trwania związku, zarówno już na samym jego początku, jak i po 20 latach wspólnego życia. Psycholog Kraków, do którego zgłaszają się pary z prośbą o pomoc w rozwiązaniu ich kłopotów, najczęściej jest w stanie takiej pomocy udzielić.

Przyczyny problemów

Większość konfliktów między partnerami wynika z wzajemnego niezrozumienia małżonków, z braku szczerości i otwartości. Narastające latami drobne urazy w końcu urastają do rangi ogromnych problemów, których człowiek nie jest w stanie samodzielnie rozwiązać. Oczywiście źródłem niektórych problemów małżeńskich są dużo poważniejsze sprawy, takie jak zdrada, przemoc domowa czy rozłąka wynikająca z emigracji zarobkowej jednego z partnerów. Znamienne jest także to, że małżeństwa z wieloletnim stażem zapominają o wzajemnym okazywaniu sobie uczuć, co szybko prowadzi do oziębienia ich relacji. Często oboje małżonkowie doskonale czują, że ich związek stoi nad przepaścią i że jak najszybciej powinni go ratować. Jednak w praktyce samodzielne odbudowanie dobrych relacji jest bardzo trudne, a częściej niemożliwe.

posnet mobile hs ej

psycholog Kraków

Terapia

Dużo lepsze i szybsze efekty można osiągnąć, korzystając z pomocy psychologa, który zajmuje się prowadzeniem terapii małżeństw. Terapia małżeńska lub terapia partnerska polega przede wszystkim na zachęceniu małżonków do szczerej rozmowy i ujawnieniu swoich uczuć. Psycholog pomaga także na zrozumieniu samego siebie i dostrzeżeniu popełnianych przez siebie błędów. W wyniku terapii małżonkowie powinni nauczyć się komunikowania ze sobą i rozwiązywania konfliktów. Wiele terapii partnerskich prowadzonych jest z obojgiem partnerów jednocześnie, lecz w niektórych przypadkach konieczne są spotkania indywidualne. Sposób prowadzenia terapii zawsze określa psycholog, który już na pierwszym spotkaniu rozpoznaje gdzie leży problem. Wizyta u specjalisty uratowała już wiele małżeństw i par przed rozstaniem, dlatego w przypadku pojawienia się problemów, warto z takiej pomocy skorzystać. I tu zasada jest prosta: im szybciej zareaguje się na problem, tym łatwiej jest go rozwiązać.