Eksplozje kulinarne

Bezrobotni, zapisani w urzędach pracy mogą mieć na 40 tys. zł dotacji, jeśli zdecydują się na początek działalności gospodarczej. Metoda nie jest zbyt skomplikowana, a wysokość dofinansowania zachęca do podjęcia ryzyka.

Jednak, aby rozpoczęta pracę przyniosła oczekiwany rezultat należy prawidłowo się przygotować. Wybierając branżę, sporządzając biznesplan należy uwzględnić wszystkie obciążenia publicznoprawne które powinien będzie odpowiadać oraz dodatkowe obostrzenia płynące z ustaw podatkowych.

Dokonując rejestracji należy precyzyjnie wskazać rodzaj prace gospodarczej która będzie kierowana, formę opodatkowania oraz zarejestrować się do ZUS. Mając prawa do płacenia składek na preferencyjnych warunkach w druku ZUA należy wpisać symbol 05700. Niższe stawki na ZUS można opłacać przez 24 miesiące.

Rodzaj pracy gospodarczej, pisanej na sprawę osób fizycznych określi czas instalacji kasy fiskalnej. W poszczególnych przypadkach kasę należy zainstalować przed dokonaniem pierwszej sprzedaży, w innych w danym terminie, a w kolejnych przypadkach po osiągnięciu określonego obrotu. Dlatego już wcześniej trzeba rozglądnąć się za odpowiednim urządzeniem. Kraków kasy fiskalne oferuje szeroki wachlarz typów urządzeń fiskalnych, odpowiednio dopasowanych do wybranych branż.

Rejestracja kasy fiskalnej przebiega dwuetapowo. Najpierw należy poinformować właściwy urząd skarbowy o zamiarze instalacji fiskalnej – czas tenże nie jest wskazany, tak dlatego zawiadomienie można ułożyć w tytule nawet dzień przed instalacją. Następnie w przeciągu 7 dniu po instalacji, należy poinformować urząd, że kasa została zainstalowana. Jeżeli kasę fiskalną zainstalowano w obecnym terminie, złożono odpowiednie materiały do urzędu można się starać o zwrot poniesionego koszcie na zakup, w wysokości 700 zł, nie więcej jednak niż 90% wartości kasy.

Inna ważna decyzja dotyczy podatku VAT. W pewnych wypadkach warto zapisać się jako podatnik VAT, czasami konieczna jest zwłoka przynajmniej do momentu przekroczenia określonych obrotów – tj. 150.000 zł. W pewnych branżach, np. handel paliwami lub metalami dobrymi nie ma okazje z skorzystania ze zwolnienia, wtedy z dniem rejestracji działalności gospodarczej należy zarejestrować się na papieru VAT-R.