Endometrioza estrogeny

Endometrioza jest chorobą, na jaką mają tylko osoby. Stanowi ostatnie dolegliwość, w której komórki śluzówki macicy ruszają się po organizmie i uczą się w różne organy wewnętrzne. Według statystyk na endometriozę ma co szósta kobieta w wieku rozrodczym. Endometrioza najczęściej zapada na jajniku. Innymi miejscami gdzie może się pojawić, są jajowody, macica, pochwa, jak i pęcherz moczowy czy jelita. Sprzyjającym środowiskiem do stworzenia endometriozy są blizny pooperacyjne na dowód po cięciu cesarskim.

W współzależności od jej umieszczenia daje różne objawy. Najczęściej ale istnieje ostatnie ból przed oraz w trakcie cyklu miesiączkowego. Bardzo często spotykanym obrazem jest więcej ból podczas stosunku płciowego czy inne zespoły bólowe w obrębie miednicy. Bardzo intensywnym powikłaniem endometriozy jest bezpłodność. Procesy zapalne, zrosty umieszczone w jajnikach, jajowodach utrudniają proces zagnieżdżenia się komórki jajowej. Wchodzące do tego zaburzenia w produkcji hormonów, jajniki dodają się do zwiększonej liczby poronień i prawidłowego utrzymania ciąży.

Rozpoznanie
W odróżnieniu endometriozy niezwykle istotny jest problem z osobą. Następnym etapem jest spełnienie badań. Niezbędne jest wykonanie bardzo dokładnego badania ginekologicznego oraz badanie ultrasonograficzne. Po zdiagnozowaniu choroby jest leczenie. Może ono iść farmakologicznie lub chirurgicznie. Zależne jest wówczas od wielu czynników: wieku chorej kobiety, umiejscowieniu endometriozy, zaawansowania choroby czy uciążliwości dolegliwości bólowych.

Leczenie
Leczenie farmakologiczne polega na podawaniu wystarczającej dawki hormonów i sposobów przeciwbólowych. Terapia przy zachowaniu hormonów jest za zadanie wyciszenie czynności hormonalnej jajników a co wewnątrz tym przechodzi do zaniku ognisk z endometriozą.
Leczenie chirurgiczne liczy na wykonaniu zabiegu operacyjnego, podczas którego przeprowadzane jest ciepło z linią endometrium lub bardziej inwazyjnie leczony jest jajnik, lub nawet macica. Endometrioza jest chorobą dosyć ważną w leczeniu. Nawet pomimo usunięcia ognisk chorobowych może stanąć jej nawrót.