Jak sie przygotowac do punkcji jajnikow

Proces in vitro wymaga przejścia wielu niezbędnych procesów, a drugim z nich jest punkcja jajników. Po podaniu ostatniego zastrzyku, kończy się stymulację jajników. Nie jest to bolesny zabieg, ponieważ pacjentka jest uśpiona, a cały proces trwa krótko. Jednak, aby do niego doszło, należy przygotować odpowiednio pacjentkę do zabiegu. Punkcja jajników wymaga zgłoszenia się pacjentki na czczo, czyli minimum 6 godzin od zjedzenia ostatniego posiłku.

http://erp.polkas.pl/comarch-erp-xl/Comarch ERP XL | Systemy ERP | POLKAS

Przygotowanie

Nie można również przyjmować wcześniej płynów, a nawet żuć gumy. Pacjentka musi także opróżnić pęcherz moczowy. W czasie kiedy pacjentka jest przygotowywana do zabiegu, jej partner oddaje nasienie. Dlatego trzeba przyjść do kliniki nawet godzinę wcześniej, aby przeprowadzić na spokojnie wszystkie te zamierzone działania. Kobieta nie musi być ubrana w szpitalną koszulę czy buty, ponieważ można zabrać ze sobą swoje własne ubrania typu koszula nocna, skarpetki oraz wygodne laczki. Po przebraniu się w specjalne ubranie, pacjentkę kieruje się na sale przedzabiegową, aby wypełniła ankietę na temat swojego obecnego stanu zdrowia z anestezjologiem. Będzie on usypiał ją do zabiegu, więc musi poznać ewentualne przeciwwskazania, co do proponowanej metody. Pacjentka zajmuje łóżko, a następnie pielęgniarka zakłada jej wenflon i kieruje na salę zabiegową. Po podaniu środka usypiającego, po krótkiej chwili zapada w sen.

punkcja jajników

Zabieg

Zabieg trwa do piętnastu minut, a po zakończeniu przewozi się pacjentkę na swoje miejsce do sali pozabiegowej, gdzie przebywa aż do czasu wybudzenia się, co trwa do trzydziestu minut. Jeśli nie ma żadnych przeciwwskazań i czuje się dobrze, to pacjentka może się ubrać w swoje normalne ubrania i udać się na wizytę. Będzie ona dotyczyła podsumowania wykonanego zabiegu przez lekarza przeprowadzającego go. Punkcja może powodować późniejsze krwawienia z dróg rodnych i bóle jajników, ale są one nieznaczne i wystarczą leki przeciwbólowe.