Komunikacja interpersonalna scenki

Kontakty międzynarodowe są niezwykle powszechne w dobie globalizacji. Nowe wynalazki w przestrzeniach transportu i komunikacji znacznie skróciły dystans między państwami, a nawet kontynentami. Teraz adresat otrzymuje list po kilku dniach, i nie po paru miesiącach, kiedy to było wcześniej. Zawsze można też do kogoś zadzwonić i związać się bezpośrednio. Jazdę na przeciwległy koniec świata nie posiada już lat, ale wystarczy jedynie kilka godzin samolotem. Współcześnie odległe kraje są dla nas na wybranie ręki także dzięki mediom - prasie, telewizji, internetowi.

Pojawiło się wiele różnych wersje współpracy. Wyjazdy zagraniczne stały się mocniejsze i popularniejsze, oraz co wewnątrz tym idzie - także wiele częstsze. Obecnie bez kłopotu można zdobyć się na inny kontynent, gdzie obowiązuje zupełnie inna kultura również wyjątkowe obyczaje. Wystarczy bilet na samolot także ważna wylądować w Azji, w Afryce czy na dalekiej wyspie. Zamienia się także sytuacja polityczna na świecie. Po wykonaniu strefy Schengen zniesiono większość ścian w Grupy Europejskiej i każdy jej obywatel może łatwo podróżować między państwami.

Intensywne kontakty wielokulturowe wymagają odpowiedniego przygotowania. Firma, która planuje pozyskań nowe rynki zagraniczne, wiele weźmie na przyjęciu odpowiedniego pośrednika, który precyzyjnie przedstawi proponowaną ofertę. Szczególnie właściwe są w współczesnym sukcesie tłumaczenia ustne. Polskie biuro w asyście tłumacza może zdobyć rynki międzynarodowe, bezpośrednio wchodząc do zainteresowanych. Wizyta przedstawicieli japońskiego koncernu samochodowego w polskiej fabryce przebiegnie znacznie dobrze w obecności tłumacza. Bez tłumacza nie mogłyby się odbywać także spotkania polityczne na okresie międzynarodowym. Obecność osoby, która potrafi daną kulturę, pozwala uniknąć wpadek i niejasności. To warte w wielkich negocjacjach, gdzie czasem drobne szczegóły mogą zdecydować na szczęściu transakcji.