Logistyka w przedsiebiorstwie

http://erp.polkas.pl/comarch-erp-optima-pobierz-demo/

Logistyka w przedsiębiorstwie pełni bardzo ważną rolę. Zajmuje się przepływem towarów lub materiałów z zakładu produkcyjnego do magazynu, a następnie z magazynu do kolejnych zakładów. Dodatkowo przewiduje jakie będzie zapotrzebowanie na dany towar i ustala ile go zamówić. Logistyka również odpowiada za kontakty z dostawcami i zajmuje się sporządzaniem całej dokumentacji związanej z transportem towarów lub przechowywaniem ich w magazynie.

Zadania logistyka

Osoba, która pracuje na tym stanowisku musi ściśle współpracować z innymi działami w firmie, jej zadaniem jest również sporządzanie analiz i raportów, które będą wykorzystywane przez innych pracowników. To od logistyki zależy w jaki sposób, oraz jakim środkiem transportu będą przemieszczać się materiały między magazynami. To on odpowiada za zgodność z wszystkimi wymogami podczas transportu towaru za granicę. W swojej pracy logistyk może wykorzystywać wiele systemów oraz metod, które znacznie ułatwiają odpowiednie rozdysponowanie towarów.

System MRP

Jednym z takich systemów jest system mrp. Jego celem jest maksymalne synchronizowanie i skoordynowanie całego systemu pracy, tak aby zasoby produkcyjne równały się popytowi na nie. Dzięki wykorzystaniu technik informatycznych koncepcja ta cieszy się obecnie olbrzymią popularność. Głównie dlatego, że pozwala wyeliminować tworzenie harmonogramów, które bardzo ciężko dostosowywały się do warunków panujących na rynku. Przez co w sytuacji gdy np. nagle zwiększał się popyt były bezużyteczne. Innymi zaletami systemu mrp jest płynność w magazynie, przez co towary nie znajdują się w nim zbyt długo, a to znacznie skraca czas realizacji zamówienia. Zaletą również jest wyeliminowanie do minimum zamówień, które nie mogły być zrealizowane ponieważ w magazynie brakowało konkretnego materiału lub towaru. Dodatkowo koncepcja ta powoduje, że spada liczba osób pracujących przy zaopatrzeniu magazynów, co również wiąże się ze zmniejszeniem kosztów.