Na czym polega system centralnego odkurzania

Problem z tradycyjnym odkurzaczem dotyka głównie alergików. Spowodowane jest to tym, że odkurzacz który zasysa powietrze wypuszcza je z tylu razem z zanieczyszczeniami. Oczywiście, stosowane są filtry, które mają temu zapobiec, jednak żaden filtr nie przeciwdziała temu w pełni. Istnieje kilka sprawdzonych rozwiązań tego problemu, a jednym z nich jest central vacuum cleaner, czyli system centralnego odkurzania. Ale właściwie z czego składa się ten system i jak wygląda montaż ?

Jednostka centralna

Głównym elementem systemu jest jednostka centralna. Do niej podłączone są sztywne rury najczęściej wykonane z PCV, które łączą się ze specjalnie zamontowanymi gniazdami ssącymi znajdującymi się w ścianach. Samo odkurzanie odbywa się przy pomocy elastycznych rur, które podłącza się do najbliższego gniazda w ścianie. Jednostka centralna najczęściej znajduje się poza głównymi pomieszczeniami np. w garażu i jej celem jest wytwarzanie odpowiedniego ciśnienia dla całej instalacji. Warto zaznaczyć, że miejsce gdzie znajduje się jednostka centrala powinno być suche i oddalone od pomieszczeń mieszkalnych. Jeżeli np. ma się znajdować w piwnicy gdzie występuje wilgoć, warto pomyśleć o dodatkowym filtrowaniu powietrze.

central vacuum cleaner

Wady?

Gniazda ssące powinny być w widocznych miejsca ponieważ umieszczenie ich za drzwiami lub meblami znacznie utrudni odkurzanie. Wąż do odkurzania, który jest stworzony z elastycznego materiału, jest dłuższy od tego, który znamy ze zwykłych domowych odkurzaczy i przeważnie ma ok. 15 metrów długości. System centralnego odkurzania posiada wady, o których warto pomyśleć zanim się na niego zdecydujemy. Po pierwsze jest on trudny w instalacji i jeżeli będziemy go chcieli wykorzystywać we własnym domu warto zaplanować jego rozmieszczenie już na etapie projektowania domu. Ponieważ w już wybudowanym trudno wygospodarować miejsce na jego umieszczenie.