Pakowanie prozniowe wiki

Pakowanie próżniowe nosi na planie zapewnienie żywności przed działaniem czynników zewnętrznych, takich jak powietrze, bakterie, czy pleśń, które wpływają jej psucie. Służą do tego instytucje do pakowania próżniowego.  Urządzenia tego fasonu są polecane przez zakłady przetwórstwa spożywczego, jak także przez gospodarstwa domowe.

Na rynku jest kilka sposobów pakowarek próżniowych, jakie mają różne przeznaczenie. Duże zakłady przetwórcze, lub magazyny żywnościowe, wykorzystują maszyny komorowe, które są dostosowane do pakowania dużych grup żywności. Do tego standardu urządzeń, bierze się różnej grubości woreczki typu PA/PE. Proces pakowania w urządzeniach komorowych, polega na daniu opakowanego materiału do wnętrza maszyny, gdzie wykonywana jest próżnia, po czym następuje zgrzanie folii i hermetyczna komora, zaczyna się samoczynnie. Pakowarki komorowe to drogi zakup, cena może dochodzić nawet do kilkunastu tysięcy, tylko ze względu na mały koszt opakowań dla nich oddanych, są popularne w użyciu i znacznie dostępne.
Dla użytku gospodarstw domowych, małej gastronomii, czy niewielkich sklepów dedykowane są pakowarki bezkomorowe. Do takich zgrzewarek poświęcone są worki tzw. moletowane. Są one droższe niż woreczki PA/PE, ale służą do pakowania niewielkich partii żywności i kup narzędzia do pakowania bezkomorowego jest nieporównywalnie niższy, niż pakowaczki komorowej. Gra tym woreczki moletowane, przebiegają w sytuacji rękawa, wtedy można pakować w nie artykuły o odmiennych kształtach. Proces pakowania jest bardzo prosty, polega na zgrzaniu jednej strony folii, włożeniu produktu, po czym następuje zgrzanie innej części, z jednoczesnym odessaniem powietrza.
Zakłady spożywcze wykorzystują również traysealery, jakie są oddane do próżniowego pakowania produktów na tackach. Istnieje zatem klasyczne rozwiązanie do pakowania mięsa mielonego, wędlin w plasterkach, czy gotowych dań. Tak opakowany towar, wygląda estetycznie, co bez wątpienia, posiada wysoki wpływ na aukcję.
Dzięki maszynom do pakowania próżniowego, można przechowywać żywność kilkakrotnie dłużej niż zezwalają na to klasyczne metody.