Swietlowka na komary

Lampa świetlówkowa, zwana inaczej lampą fluoroscencyjną bądź i świetlówką jest po prostu lampą wyładowczą. Światło jest spośród niej wydawane przez luminofor. Natomiast luminofor pobudzany jest poprzez promieniowanie ultrafioletowe. Promieniowanie to staje poprzez wyładowanie jarzeniowe w rurze, która wykonana jest gazem.

Świetlówki najczęściej produkowane są w porządku rury. Z zewnątrz pokryte są luminoforem, natomiast w wypełnianie są rtęcią i argonem. W zależności od dobranego luminoforu promieniowanie wykorzystywane istnieje na drugą barwę światła – dzienną, chłodno białą, białą, ciepłobiałą czy różnokolorową.
Wyróżniamy świetlówki proste zwane też liniowymi, a ponadto świetlówki kołowe, U-kształtne oraz kompaktowe.
Ponadto biorąc pod uwagę odmiany konstrukcyjne świetlówki można rozłożyć na częste, trójpasmowe a z luminoforami wielopasmowymi. Mówiąc o zasilaniu świetlówek to uzupełniane są one przez dwa układy stabilizacyjno-zapłonowe. Po pierwsze ze statecznikiem magnetycznym, po drugie elektroniczny.
Niestety świetlówka w porównaniu z żarówką wytwarza znacznie mniej ciepła. Świetlówka wyróżnia się wyższą skutecznością świetlną. Gra tym świetlówka zarabia bardzo dłużej. Wymaga mniejszej zależności strumienia świetlnego. Świetlówki potrafią stanowić robione w pozostałych temperaturach barwowych.
Niestety lampy świetlówkowe posiadają wiele chorób. Przede wszystkim wymaga opraw z dodatkowym wyposażeniem takim jak statecznik czy zapłonnik. Posiada dużą gorszą jakość światła. Jej skuteczność jest ograniczona od otaczającej temperatury. Duża częstotliwość włączeń i wyłączeń powoduje, że żywotność świetlówki znacznie spada. Nie można w świetlówkach regulować promienia świetlnego za pomocą regulatorów napięcia – ściemniaczy. Występuje efekt stroboskopowy. Świetlówki wywołują promieniowanie ultrafioletowe niekorzystne dla oczu. Prezentuje się niskim współczynnikiem mocy. Zawiera rtęć, która jest niesamowicie szybką trucizną, i kurs jej zakupu jest czystszy.
Podsumowując, świetlówki tak jak każdy produkt ma także wady, ale i zalety. Stąd te przed zakupem należy rozważyć za i przeciw.