Szkolenia pracownikow sds

Wędlinami określa się rozmaite wyroby mięsne powstałe z środka rozdrobnionego, z zmianie wędzonki to mięsne przetwory wykonane z osobnego kawałka peklowanego mięsa. Peklowanie to a proces technologiczny, który polega na działaniu solanki lub mieszanki peklującej na mięso. Efektem omawianego procesu jest utrwalenie barwy oraz wytworzenie charakterystycznego mięsnego gustu i zapachu. Hurtownie wędlin dzięki peklowaniu dokonują przedłużenia trwałości swoich produktów poprzez zahamowanie wzrostu bakterii chorobotwórczych i gnilnych. Dzięki temu konsumenci mogą dłużej bawić się smakiem ulubionych przetworów mięsnych bez obawy, że mimo trzymania w lodówce przedwcześnie się zepsują.

Drinkiem spośród najzwyklejszych przetworów mięsnych wydawanych przez hurtownie wędlin jest typowa szynka, najczęściej pochodzenia wieprzowego. Szynka pozyskiwana jest z tylnej tuszy świni lub dzika, stanowi wyrób garmażeryjny oferowany jako materiał schłodzony bądź mrożony z kością lub bez. Prawidłowa barwa mięśni w szynce powinna kryć się w obszarze między jasnoróżowej po czerwoną, zaś tłuszcz pewno być zabarwiony na biało, z odcieniem kremowym lub różowawym. Innym w pór najbardziej rozpowszechnionym wśród polskich konsumentów rodzajem wędliny jest znaczna na pełnym świecie kiełbasa. Otóż klasyczna kiełbasa więc nic innego niż solone, zmielone mięso wieprzowe z dodatkiem przypraw oraz włożone do osłonki celulozowej lub jelita.

http://www.polkas.pl/Pl/produkt/drukarka_fiskalna_elzab_omega/

Specyficzne warunki klimatyczne w polskim kraju doprowadziły do tego, że w Polsce kiełbasę utrwalano poprzez wędzenie zamiast przez naturalny proces suszenia, jak w końcach śródziemnomorskich o niższej wilgotności powietrza. Niekiedy hurtownie wędlin mianem kiełbasy określały wyrób wędliniarsko-garmażeryjny otaczający nie tylko mięso wieprzowe, ale również duże domieszki mięsa innych zwierząt rzeźnych (np. wołowiny, koniny, jagnięciny, drobiu, królika, nutrii bądź osła). Powodem takich działalności były powody ekonomiczne, albowiem wieprzowina uchodziła za kosztowny surowiec, a jej deficyt uzupełniano innymi sposobami mięs. W ostatni rada utrwalił żywy do ostatniej chwili stereotyp głoszący, iż salami produkowane jest z oślego mięsa, frankfurterki otrzymuje się z nutrii, kabanos z koniny, zaś parówki zawierają mięso drobiowe.