Tlumaczenia konsekutywne a symultaniczne

W sferze tłumaczeń, w ubiegłych latach coraz większą sławą bawią się tłumaczenia konsekutywne. Dlaczego? Jest sporo czynników, dla których z tłumaczeń ustnych, ten oczywiście model jest naprawdę lubiany. Jakie toż sensy?

optima program księgowy

Po pierwsze, mobilność. Wyobraź sobie spotkanie biznesowe, podczas którego przemierzacie korytarze sal wystawowych, na których trzymacie się i rozmawiacie na materiał konkretnych przedmiotów, czy rozwiązań. Jeśli planujesz, by obcokrajowcy Cię rozumieli, zaś nie potrafisz ich języka, musisz zawierać tłumacza przy siebie. I w sukcesie tłumaczeń konsekutywnych, stanowisz go.

Po drugie, możliwość dyskusji. Takiej oferty nie dają tłumaczenia symultaniczne. Zawarty w kabinie tłumacz przekłada jedynie treść, którą wygłasza prelegent. Tymczasem tłumaczenia konsekutywne zezwalają na pewną interakcję. Jednak można wywiązać dyskusję, a ucz w takim przypadku tłumaczy wypowiedzi całych jej uczestników.

Po trzecie, są to uczenia na dużym poziomie. Nie każdy tłumacz posiada predyspozycje, żeby je wykonywać. Ten, który stanowi do nich określony, może bez problemu poradzić sobie z presją wpływania "na żywo", bez możliwości wsparcia się dodatkowymi materiałami, czy pomocami naukowymi. Poza tym jest wtedy pewnie osoba dobrze znająca język. I jeżeli planujemy być gwarancję, że do własnej roli będzie stworzona perfekcyjnie, jednak możemy wcześniej przekazać jej swoistego sposobie produkty dotyczące tematu, wokół którego dyskusja będzie się toczyła.

Po czwarte, łatwa organizacja. Jeśli bowiem chodzi o tłumaczenia konsekutywne, nie wymagają one technicznego przygotowania, ani też żadnych specjalistycznych sprzętów. Nie ponosisz to kosztów za na przykład wypożyczenie sali z kabiną do tłumaczeń symultanicznych. Nie wymagasz te myśleć o sprzęty umożliwiające odbiór przekładanych treści, jak choćby słuchawki dla studentów.

Tłumaczenia konsekutywne bawią się ogromną popularnością często ze powodu na fakt, iż są bardzo dogodne dla każdych uczestników spotkania. Są także zawsze realizowane przez kobiety o właściwych kompetencjach, a to na najszerszym stopniu.