Tradycja choinki na boze narodzenie

Główną ozdobą świąteczną jest choinka, nie słucha to wątpliwości. Wszyscy albo przed świętami, bądź w Wigilię przyozdabiamy świąteczne drzewko kolorowymi ozdobami, światełkami i łańcuchami, nie rzadko wieszamy na niej ponad ciastka i wyjątkowego typie słodycze, które później najmłodsi z pasją podjadają. Czy jednak kiedykolwiek zastanowił się ktoś, jaka istnieje sprawa choinki i dlaczego istnieje właśnie istotna w świątecznej tradycji?

Istnieje wiele teorii, które wspominają o tym, skąd przyjęła się tradycja świątecznego drzewka. Występuję one między innymi, że przystrajanie drzewka jest zaszłością po świętowania dnia zmarłych w Rzymie, inne iż to symbolika rajskiego drewna w Edenie. Jednakże w nieco bliższych nam czasach wielkim zwolennikiem dekorowania iglaka w stopniu przedświątecznym był Martin Luther, właśnie uzyskując się do nauce, iż przystrajanie drzewka w papierowe ozdoby i jabłka będzie symbolizować ponowne zetknięcie się gościa z Bogiem. Sposób ten już rozpowszechnił się na pełen świat. Można to powiedzieć, że teraz nie chociaż w Polsce, ale także również indywidualnych krajach Europy dodatkowo w Ameryce na prawdziwa przystraja się choinki dzięki niemieckiej inicjatywie.

Obecnie odeszło się już z dawnego przystrajania świątecznego drzewka w segmenty dokumentu i jabłka, ubierając choinki w ciekawe bombki, łańcuchy i światełka. Zresztą tylko na powierzchni ostatnich 30 lat można zauważyć sporą zmianę w modzie choinkowej. Tak to, były bardzo często spotykanym zjawiskiem było przystrajanie drzewka w wiklinowe ozdoby, łańcuchem przeważnie były własnoręcznie wykonane wiązane ze sobą obręcze z ciekawego papieru, natomiast oświetlenie były świeczki przymocowywane za pomocą specjalnych klipsów, (jak ważna się łatwo domyślić, nie ciężko było wówczas o pożar). Następnie wiklinowe ozdoby istniały w głównej mierze zastąpione bombkami imitującymi wyglądem zwierzęta lub zabawki, oraz jako dodatek stanowiły tak zwane anielskie włosy, czyli wiszące srebrne czy złote cienkie sznureczki oraz strzępki waty, które planowały być rozumiane ze śniegiem. Teraz, jak wiadomo, rozmaitość stanów i kolorów świątecznych ozdób jest niełatwa do określenia, zawsze w głównej mierze dominują odcienie złota, czerwieni oraz młodzi, które są utożsamiane ze świętami.

Przez lata historia choinki, tak toż kiedy ludzie, była kolei w branży trendów traktujących jej przystrajania. Jednak nie zmieniło się to, że od czasu ubrania ważnej w spraw choinki przez Luthera, zwyczaj tenże dużo silnie zakorzenił się w kulturze świątecznej także liczmy możliwość, że nieprędko przeminie.