W sluzbie zdrowia

Liczne kampanie medialne nawołujące do robienia badań na okoliczność raka są niezwykle pożyteczne. Budzą bowiem w ludziach świadomość, jak ważne jest wczesne wykrywanie tego typu schorzeń. Jednym z najczęściej omawianych stanów rakowych jest ten, który dotyczy szyjki macicy. Narażone są na niego wszystkie kobiety, dlatego warto systematycznie się badać.

Diagnostyka

Odpowiednią diagnostykę umożliwiają kolposkopy – urządzenia służące do przeprowadzania badań macicy, pochwy i sromu. Umożliwiają one w sposób szybki zdiagnozowanie ewentualnego schorzenia, dzięki czemu od razu można przystąpić do terapii. Szacuje się, iż dokładność tego typu maszyn oscyluje w granicach 90%, co jest ich niezwykłym atutem. Odpowiednio wcześnie wykryty stan przedrakowy może zostać całkowicie wyleczony. Warto więc regularnie badać się tą metodą.

Kolposkop

http://www.mikroskopy.pl/uploads/511cc4b9d8402.JPG

Kolposkop

Kolposkop, poza wykryciem choroby, może posłużyć również jako narzędzie pomocnicze w procesie planowania zabiegów chirurgicznych. Pozwala przeanalizować stan pacjentki, a także określić, w jaki sposób operacja powinna być wykonana. Również po zabiegu można go użyć, aby mieć pewność, iż choroba została pokonana. Wszelkiego rodzaju badania wykonane z użyciem tego zaawansowanego urządzenia są całkowicie bezpieczne dla pacjentki. Nie należy więc obawiać się ewentualnych przykrych następstw.

Dlaczego warto się badać?

Wszystkie kobiety powinny uzmysłowić sobie to, iż działanie raka może dotknąć każdą z nich, dlatego niezbędne jest badanie swojego organizmu, które umożliwia szybkie i przede wszystkim skutecznie działania. W ten sposób można uchronić się przed poważnymi konsekwencjami związanymi z rozwojem choroby. Badania powinny wykonywać zwłaszcza te osoby, w rodzinach których rak miał już miejsce.