Zmiany w przepisach bhp 2015

O powodzeniu danego biznesu bardzo często decyduje przypadek i spokojny zbieg okoliczności. Wprowadzane przez rząd zmiany w obecnych przepisach zazwyczaj dla jednych są darem niebios, z serii dla innych przekleństwem.

Przypadkiem zapewne istnieć zawarty parę lat temu obowiązek ewidencjonowania sprzedaży towarów i pomocy za pomocą kas fiskalnych. Nieważne lub jest się fryzjerem, sklepikarzem, aptekarzem czy mechanikiem samochodowym. Za świadczone usługi należy klientowi wystawić paragon, inaczej trzeba się mieć z perspektywą zapłacenia sowitych kar pieniężnych.

Na dolę taką z wysoką przyjemnością z pewnością zareagowały firmy, które sprzedają urządzenia fiskalne. Zapotrzebowanie na nie błyskawicznie się zwiększyło, gdyż wielu przedsiębiorców zmuszonych było do nabycia kas fiskalnych. Produkcja tych ustrojstw w znacznie krótkim okresie się zwielokrotniła także do dnia dzisiejszego jest mocno długa. Prowadzenie bardzo dużo działalności gospodarczych wymaga zaopatrzenie się w kieszeni fiskalne.

Jest więc dużo opłacalny przykład sytuacji, kiedy jedna decyzja, jeden zapis w prawie, może tak znacząco wpłynąć na opłacalność jakiegoś biznesu.

Z kolejnej strony po wprowadzeniu tych przepisów, na rynku kas fiskalnych ważna było zarejestrować znaczny wzrost konkurencji. Jednak dużą przewagę były firmy już będące kilka lat, bowiem w tym czasie mogły zbudować odpowiednią popularność i uzyskać zaufanie klientów.

I dlaczego tak wprowadzono obowiązek posiadania kas fiskalnych? Skoro nie oczywiście o co chodzi, to idzie o pieniądze. Państwo w ostatni forma chciało zmniejszyć rozmiary szarej strefy, która w Polsce osiąga całkiem duże rozmiary. Wielu menedżerów nie budowało swoim użytkownikom paragonów (zwłaszcza firmy oferujące rozmaite usługi) i całość dochodu osiąganego w wartości brali dla siebie.